Budujemy dom od podstaw

Budowa domu od podstaw jest zadaniem dość skomplikowanym i składającym się z kilku etapów. Warto je wszystkie poznać i szczegółowo zaplanować, aby uniknąć niespodzianek. Dobrze przygotowany inwestor, który wie krok po kroku, czego powinien spodziewać się na poszczególnych etapach, znacznie ułatwi sobie zadanie.

Budowa domu krok po kroku

Etap przygotowań – do momentu uzyskania pozwolenia na budowę

Na tym etapie najważniejsze decyzje dotyczą wyboru projektu przyszłego domu, a najważniejsza kwestia formalna – uzyskania pozwolenia na budowę. Można zamówić projekt indywidualny lub dokonać adaptacji gotowego projektu. Po zabraniu wszystkich niezbędnych dokumentów, należy je złożyć w urzędzie i poczekać na decyzję.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

Jest to moment na wykonanie przyłączy. Niezbędni specjaliści na tym etapie to: architekt, geodeta i geotechnik oraz projektant i wykonawca przyłączy. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy zatrudnić kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego i nabyć dziennik budowy, a następnie zgłosić rozpoczęcie prac budowlanych.

Stan zerowy – budowa fundamentów

Na tym etapie należy przygotować plac pod budowę, co obejmuje między innymi wyrównanie terenu, wykonanie ogrodzenia i geodezyjne wytyczenie domu na działce. Budowane są wykopy pod fundamenty, wykonuje się wylewki,a następnie część podziemną izoluje i rozprowadza pod podkładem instalację kanalizacyjną.

Stan surowy zamknięty – do wykonania okien i drzwi zewnętrznych

Na tym etapie stawia się ściany domu i komin oraz wykonuje stropy i schody żelbetowe. Następnie należy przygotować więźbę dachową i wykonać pokrycie dachu i zamontować rynny. Po wykonaniu tych prac można przystąpić do osadzania drzwi, montowania stolarki okiennej, budowy ewentualnej bramy garażowej. Zamknięcie budynku to stan, w którym jest on zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych (niskie temperatury, deszcz). Następnym krokiem jest postawienie ścian wewnętrznych.

Stan deweloperski – wykonanie instalacji wewnętrznych i tynków

Stanem deweloperskim jest taki etap budowy, w którym wykonuje się wszystkie instalacje wewnętrzne oraz tynki i wylewki. Powinny dokładnie wyschnąć i trochę popracować. Przeprowadzane są próby instalacji gazowej i elektrycznej, sprawdza się przewody wentylacyjne i dymowe oraz następuje ich odbiór. To moment na wykonanie elewacji i ocieplenia budynku oraz montaż drzwi wewnętrznych i wykonanie prac wykończeniowych, takich jak pomalowanie ścian. W zakres robót przynależnych do stanu deweloperskiego wchodzi również postawienie ostatecznego ogrodzenia, wybudowanie drogi dojazdowej oraz uporządkowanie terenu wokół budynku.

Stan „pod klucz” – czas na przeprowadzkę

Stan „pod klucz” to ten wymarzony etap, do którego zmierzała krok po kroku budowa domu. Dom jest gotowy, aby w nim zamieszkać: są już wszystkie instalacje oraz tak zwana biała armatura, podłogi i ściany są wykończone i jest wykonana cała stolarka zewnętrzna i wewnętrzna. Do załatwienia pozostaje jeszcze kilka formalności: trzeba złożyć zawiadomienie o ukończeniu budowy do inspektoratu nadzoru, złożyć wniosek o nadanie numeru porządkowego, zameldować się i zorganizować przeprowadzkę.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com