Dom Niskoenergetyczny – Czy warto oszczędzać?

Na początek spróbujcie odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Czy uważacie, że oszczędzanie jest ważne? Czy Waszym zdaniem warto chronić zasoby energetyczne naszej planety i przy okazji chronić środowisko naturalne? Już od dawna sądzicie, że koszty ogrzewania domu są zdecydowanie za wysokie? Od wielu lat marzy Wam się własny dom, wybudowany zgodnie z najnowszymi trendami w budownictwie i na podstawie projektu wykorzystującego nowoczesne technologie? W gruncie rzeczy są to pytanie retoryczne.

 

Jeżeli przynajmniej na jedno z nich udzieliliście odpowiedzi twierdzącej, to dom niskoenergetyczny będzie idealnym rozwiązaniem dla Waszej rodziny. Nigdy wcześniej nie słyszeliście tego określenia? Niskoenergetyczny? A co to takiego? Prawdopodobnie sami błyskawicznie domyślicie się o co chodzi, jeżeli dowiecie się, że czasami zamiennie nazywa się takie domy energooszczędnymi.

 

Biorąc pod uwagę to, że zazwyczaj dom buduje się jako inwestycję na lata, która z założenia ma służyć nie tylko aktualnym właścicielom, ale także ich dzieciom i wnukom, jak również fakt, że wydatki na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej zazwyczaj stanowią najpoważniejszą pozycję w domowym budżecie, to wybudowanie domu w technologii pozwalającej znacząco obniżyć koszty eksploatacji domu poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na światło jawi się jako bardzo atrakcyjna alternatywa.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

 

Domy niskoenergetyczne są pod tym względem zdecydowanie korzystniejszym finansowo pomysłem niż domy stawiane w tradycyjnych technologiach budowlanych. Specjaliści nazywają ten atut większym standardem skuteczności energetycznej. Minimalne standardy dotyczące właściwości energetycznych budynków określane przez obowiązujące w naszym kraju przepisy są zdecydowanie wyższe. W porównaniu z budynkami tradycyjnymi możliwe do osiągnięcia oszczędności bywają niebagatelne.

 

Żeby dom zasłużył na miano niskoenergetycznego musi zużywać o połowę mniej energii niż zwykły budynek. Niektóre źródła wspominają nawet o zapotrzebowaniu na ciepło niższym o 80 procent! Osobom przyzwyczajonym do tradycyjnych rozwiązań trudno to sobie nawet wyobrazić. Jak się to prezentuje w liczbach bezwzględnych? Otóż zwykły dom zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi przepisami charakteryzuje się zapotrzebowaniem na energię cieplną kształtującym się na poziomie od 90 do 120 kWh/(m²rok). Tymczasem zapotrzebowanie na ciepło w przypadku domu niskoenergetycznego wynosi od 30 do 60 kWh/ (m²rok). Średnio mówi się o zużyciu ciepła wynoszącym około 50 kWh/ (m²rok). Sami oceńcie, czy to dużo, czy mało, koniecznie uwzględniając przy tym ciągle rosnące ceny energii. Określenie dom energooszczędny staje się w kontekście tych danych całkowicie jasne.

 

Domy budowane w niskoenergetycznym standardzie wyróżniają się kilkoma istotnymi cechami, które należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania. Czasami bywają one mylone z tak zwanymi domami pasywnymi, różnią się od nich jednak tym, że wyposaża się je w system centralnego ogrzewania. Dodatkowo wykorzystuje się odnawialne źródła energii. Powszechnie montowane są w nich kolektory słoneczne, nowoczesne rekuperatory i pompy ciepła, a także gruntowe wymienniki ciepła. Bardzo ważne jest usytuowanie pomieszczeń wewnątrz domu i rozmieszczenie okien. Zazwyczaj nie zobaczycie w nich okien połaciowych.

 

Okna z podwójnym, a nawet potrójnym przeszkleniem, a więc charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła powinny być skierowane na południe, aby można było wykorzystywać promienie słoneczne do ogrzewania (a także oświetlania!) pomieszczeń. Sukces tkwi przede wszystkim w odpowiedniej izolacji. Wszystkie te nowoczesne rozwiązania nie spełniałyby swojej roli, gdyby nie odpowiednie parametry termoizolacyjne wszystkich elementów zewnętrznej konstrukcji, przede wszystkim zaś ścian, podłóg i stropów. Powierzchnia wszystkich przegród zewnętrznych w stosunku do całkowitej kubatury domu powinna być niższa niż w tradycyjnych domach.

 

Ogromną wagę przywiązuje się również do szczelności, dbając o to, aby nie powstały żadne mostki termiczne w miejscach, gdzie ciągłość izolacji termicznej zostaje przerwana. Wymiana powietrza prowadzona jest tak, aby dochodziło jedynie do minimalnych strat ciepła, dlatego wentylacja w domu niskoenergetycznym jest zwykle sterowana i połączona z rekuperacją, dzięki czemu można sprawnie odzyskać ciepło z usuwanego na zewnątrz powietrza.

 

Jakie są największe zalety domu niskoenergetycznego? Jak sama nazwa wskazuje: niższe zużycie ciepła, czyli niższe rachunki i zdecydowana poprawa komfortu życia.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com