Kosztorys Budowy Domu w 2016

Pierwsze pytanie, jakie zadaje sobie każdy inwestor marzący o własnym domu jednorodzinnym, dotyczy ceny. Budowa własnego domu nie jest w dzisiejszych czasach większym problemem, pod warunkiem, że przyszły właściciel dysponuje odpowiednią kwotą pieniędzy i zatrudni rzetelną ekipę wykonawców.

Koszt budowy domu

Ile kosztuje własny dom – jak obliczyć koszty inwestycji?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników, ale przewidywane koszta inwestycji można oszacować już na etapie wyboru odpowiedniego projektu. Jednak trzeba wziąć po uwagę fakt, że ceny materiałów budowlanych mogą się zmienić, a po drodze zdarzają się również różne niepodziewane sytuacje, które mogą spowodować opóźnienia w realizacji inwestycji, co z definicji sprawia, że wydatki rosną.To oczywiste, że koszty budowy domu parterowego będą znacznie niższe niż w przypadku domu piętrowego o takiej samej powierzchni użytkowej – w niektórych przypadkach nawet o 20 procent! Nie trzeba budować stropów, podpiwniczenia oraz schodów. To główny powód rosnącej popularności parterowych domów jednorodzinnych – cennik przemawia na ich korzyść.

Etap pierwszy – projekt zabudowy i niezbędna dokumentacja

Koszty budowy domu parterowego w dużej mierze wynikają z wybranego projektu. Atrakcyjne gotowe projekty są dostępne już od 3 tys. złotych. Projekt indywidualny, sporządzony na życzenie inwestora jest droższy. Zapłacimy za niego od 5 – 15 tys. złotych. Projekt musi zostać zaadaptowany do konkretnej działki, determinuje również cenę prac budowlanych oraz wykończeniowych. Im bardziej skomplikowany projekt – tym budowa domu jednorodzinnego będzie droższa, bo zależny miedzy innymi od stopnia skomplikowania fundamentów i obrysu budynku, a także powierzchni czy geometrii dachu. Prosty projekt pozwala na wiele oszczędności, bo wiele prac można wykonać samodzielnie – w systemie gospodarczym.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

Kolejna kwestia to dokumentacja. Wykonanie dokumentacji warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, obejmującej mapę sytuacyjno – wysokościową oraz warunki przyłączenia mediów to wydatek rzędu 3 – 6 tys. złotych.
Ile kosztuje budowa domu?

Stan zerowy i stan surowy

Załóżmy, że powierzchnia użytkowa domu to 120 metrów kwadratowych. Stan zerowy to etap polegający na odgrodzeniu terenu budowy i wytyczeniu lokalizacji budowy w terenie. W tym momencie rozpoczyna się wylewanie fundamentów. Na tym etapie trzeba obliczyć koszta materiałów potrzebnych do wykonania fundamentów i koszta robocizny. Doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego kosztuje 29 604,00 zł. Następny etap to stan surowy otwarty. Obejmuje wykonanie konstrukcji budynku: ścian nośnych, ścian działowych, stropów i kominów. Ten etap oznacza kwotę 51 310,94 zł. Jeśli dodać do tego wykonanie pokrycia dachowego to cena wyniesie 81 783,29 zł. Budowa domu do stanu surowego zamkniętego to konieczność wykonania stolarki zewnętrznej: okien i drzwi wejściowych do domu. Przyjmując, że łączna powierzchnia okien wyniesie 21 metrów kwadratowych (6 okien dużych i 4 małe), to ten etap kosztować będzie 12 394,85 zł. Zgodnie z naszym cennikiem całkowity koszt do tego momentu wynosi 123 782,14 zł.

Budowa domu do stanu deweloperskiego – stan surowy wymaga wykończenia

Fundamenty, ściany, dach, okna i drzwi to jeszcze nie dom. Budowa domu oznacza, że teraz inwestora czeka wykończenie domu. Najwięcej trzeba zapłacić za wykonanie i dokończenie instalacji sanitarnych oraz przyłączy elektrycznych. Ceny niezbędnych materiałów sięgają 3,5 – 5 tys. złotych. Trzeba doliczyć również wynagrodzenie dla elektryka – około 4 – 10 tys. złotych.

Następny wydatek, który podnosi koszty budowy domu parterowego, to wykonanie instalacji wodno – kanalizacyjnej. Jeśli łącznie zainstalujemy 12 punktów wodno – kanalizacyjnych (czyli toalet, pryszniców, zlewozmywaków, wanien itp.) za materiały i montaż trzeba będzie zapłacić mniej więcej 5 tys. zł (jeden punkt to 320 – 560 zł).

W domu musi być ciepło, więc niezbędne będą instalacje grzewcze, w tym instalacja CO, grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Łącznie daje nam to kwotę 11,5 tys zł. Wyposażenie kotłowni (instalacja plus piec na paliwo stałe) to kolejne – 9,3 – 17 tys. zł. Kocioł gazowy to wydatek rzędu 9,2 – 23 tys. zł plus montaż – 2 tys. zł.

Wykończenie domu obejmuje również wykonanie posadzek (5,5 – 10 tys. zł), montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych (około 3 tys. zł) i tynkowanie. Za tynki gipsowe wraz z montażem zapłacimy 14 tys. zł, a przy tańszych materiałach obniżyć tę kwotę do 11 tys. zł.

Pozostaje jeszcze zewnętrzna elewacja – twarz domu. Elewacja o powierzchni 140 metrów kwadratowych ocieplana styropianem oznacza wydatek 17 tys. zł (materiały i robocizna), a wełną mineralną – do 21 tys. zł.

Podsumowanie

W tym momencie problem, jak obliczyć koszty inwestycji staje się prosty do rozwiązania. Łatwo policzyć, że budowa domu jednorodzinnego od stanu surowego zamkniętego do tego etapu wymaga przygotowania dodatkowej kwoty około 85 tys. zł. Łącznie daje nam to sumę 210 tys. zł. Taki jest koszt budowy domu do stanu deweloperskiego. Budowa domu pod klucz to następny wydatek. Na pomalowanie ścian, podłóg, kuchni i łazienki trzeba będzie wydać jeszcze od 50 – 100 tys. zł. Wszystko zależny od oczekiwanego standardu wyposażenia – ale o tym, każdy inwestor decyduje sam zgodnie ze swoim gustem i wymaganiami. Budowa domu pod klucz właśnie się zakończyła – można się już wprowadzać.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com