Czy warto wybudować dom z paczki?

Moda na domy z paczki zapanowała w naszym kraju już kilka lat temu i coraz większa liczba indywidualnych inwestorów planujących budowę własnego domu decyduje się na wybór tej właśnie technologii.

Domy z paczki

Wśród innych technologii budowania domów jednorodzinnych metoda ta wyróżnia się kilkoma niezaprzeczalnymi zaletami. Jednak spore grono osób wciąż jeszcze odnosi się do domów z paczki z dużą nieufnością, argumentując najczęściej, że dom to inwestycja na całe życie i powinien być solidny, czyli w domyśle – murowany.

Tymczasem takie rozwiązanie ma mnóstwo atutów, których tradycyjne domy murowane nie są w stanie zapewnić, a przy tym w niczym nie ustępuje im pod względem trwałości i solidności.

Dom z paczki – najważniejsze zalety

Budowanie domu z paczki może się kojarzyć z zabawą klockami, gdyż polega na samodzielnym montażu elementów bezpośrednio na placu budowy. Z oczywistych powodów wymaga jednak zdecydowanie większej precyzji niż dziecięca zabawa – własny dom to poważna inwestycja, która ma zapewnić dach nad głową i bezpieczeństwo dla całej rodziny na wiele lat, a w niektórych sytuacjach również na wiele pokoleń.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

Do najważniejszych zalet tej innowacyjnej technologii należą:

  • rekordowo krótki czas realizacji inwestycji – dom z paczki powstaje w ciągu zaledwie kilku miesięcy, co w przypadku domów murowanych jest niewykonalne. Doprowadzenie prac do stanu surowego zamkniętego to zazwyczaj kilka dni, maksymalnie kilka tygodni. Stan deweloperski, a więc moment kiedy do własnego lokum można się wprowadzać osiąga się po kilku miesiącach (trzy do pięciu). Wynika to z faktu, że technologia ta pozwala uniknąć tak zwanych „mokrych etapów”, a także przestojów i opóźnień wynikających z niekorzystnych warunków pogodowych.

    Szybki montaż najważniejszych elementów konstrukcyjnych, takich jak ściany, podłogi i dach umożliwia przeprowadzenie reszty prac w gotowych, osłoniętych od deszczu czy wiatru pomieszczeniach, więc ryzyko ich przerwania jest znacząco mniejsze. W przypadku domów prefabrykowanych według obowiązującego w branży budowlanej przelicznika, 1 godzina prefabrykacji pozwala zaoszczędzić nawet do 10 godzin późniejszych robót na placu budowy.

  • niska cena – budowa własnego domu nie musi oznaczać niemożliwego do udźwignięcia dla domowego budżetu wydatku i nie pochłania oszczędności całego życia. Liczba pracowników na budowie może zostać ograniczona do niezbędnego minimum (wiele osób decyduje się również na samodzielny montaż elementów), prace trwają krótko. Ostateczna cena zależy oczywiście od projektu, wybranych materiałów i wykończenia, ale szacuje się, że dom z paczki może kosztować nawet mniej niż mieszkanie – w niektórych sytuacjach metr kwadratowy (przy stanie deweloperskim) kosztuje zaledwie 2,4-2,5 tys złotych


  • łatwy montaż – złożenie domu z paczki z elementów dostarczonych z fabryki (domy prefabrykowane czy modułowe) lub z innych materiałów (na przykład bali drewnianych, które zostają dowiezione w paczce, a każda belka zostaje opisana numerem, aby ułatwić jej montaż) wydaje się na tyle proste, że spore grono inwestorów decyduje się na samodzielny montaż. Do zestawu załączone są instrukcje oraz precyzyjne rysunki, więc inwestor – złota rączka poradzi sobie z montażem bez problemu za pomocą podstawowych narzędzi. Elementy montowane są na przygotowanej płycie fundamentowej, wymagającej ogromnej precyzji (do kilku milimetrów), do wylania której warto zamówić ekipę doświadczonych fachowców, którzy będą w stanie zapewnić dokładność.
  • niskie koszty bieżącej eksploatacji – nie bez powodu mawia się, że domu z paczki czy domu prefabrykowane mają energooszczędność w standardzie. Niski współczynnik przenikania ciepła ścian zapewnia oszczędność w zakresie ogrzewania obiektu.
  • gwarancja – producenci elementów dla domów z paczki zapewniają inwestorom 25-letnią, a nawet 30-letnią gwarancję.

Dom z paczki – dla kogo?

Zazwyczaj domy z paczki wybierają inwestorzy, którzy chcą mieć dom jednorodzinny, a zależy im również na szybkim czasie realizacji inwestycji i zmniejszeniu kosztów późniejszej bieżącej eksploatacji budynku. Zanim decyzja o zakupie domu z paczki zostanie podjęta warto dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i słabe strony takiego rozwiązania.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com