Ile kosztuje projekt, założenie i aranżacja ogrodu?

Ogród jak marzenie? Jeśli zabierzemy się za to samodzielnie, założenie ogrodu może przerosnąć nasze umiejętności. Aranżacja ogrodu to sprawa, którą warto powierzyć doświadczonym profesjonalistom. Nie polega ona na prostym dosadzaniu kolejnych roślin. Właściwe urządzenie ogrodu polega na czymś więcej - to prawdziwa sztuka, w której znaczenie ma przestrzeń, kierunki świata, funkcjonalność i dobór gatunków roślin.

Ile kosztuje założenie i aranżacja ogrodu?

Zastanawiając się, ile kosztuje założenie ogrodu, trzeba pamiętać, że piękny i dobrze zaprojektowany ogród to wspaniała ozdoba posesji, którą będziemy cieszyć się przez wiele lat i z dumą pokazywać znajomym. Dopracowany przez architekta krajobrazu w najdrobniejszych szczegółach projekt ogrodu może sporo kosztować, ale pozwoli uniknąć wielu problemów już na etapie projektowania, a w efekcie okaże się świetną inwestycją.

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ogród, zależy od wielu czynników. Nasz przykładowy kosztorys został sporządzony dla działki o powierzchni 8 arów. Jednak każdy kosztorys powinien uwzględniać następujące wydatki:

  • projekt aranżacji ogrodu
  • wykonanie prac ziemnych
  • zakup roślin
  • wykonanie małej architektury ogrodowej
  • oświetlenie ogrodu

Ile kosztuje projekt ogrodu?

W projekcie aranżacji ogrodu określa się wszystkie detale dotyczące tego, jak przyszły ogród ma wyglądać, jakie rośliny zostaną w nim nasadzone, jaka będzie nawierzchnia a także elementów dekoracyjnych i małej architektury. Profesjonalny projekt ogrodu jest szczegółową dokumentacją, która później pozwoli fachowcom na właściwe urządzenie ogrodu. Cena przygotowania projektu przez architekta uzależniona jest od takich czynników, jak wielkość ogrodu, ukształtowanie terenu, stopień zabudowania, styl ogrodu, ilość roślin, a także, uwzględnienie małej architektury czy zbiorników.

Szacunkowo jego koszt stanowi 5-10% całej inwestycji. W projekcie określona jest również dominująca stylistyka aranżacyjna, która ma duży wpływ na to, ile kosztuje wykonanie ogrodu. Najpopularniejsze w Polsce są ogrody w stylu rustykalnym (wiejskim) i najtańsze jest założenie ogrodu właśnie w takiej stylistyce. Bardziej wymagające osoby mają do wyboru również ogrody angielskie, francuskie, śródziemnomorskie i bardzo modne japońskie. Znając stylistykę, będziemy wiedzieć przynajmniej orientacyjnie, ile kosztuje zaprojektowanie ogrodu. Cena projektu dla działki 8 arów to koszt około 2-10 tys. zł.

Cennik prac ziemnych

Aranżacja ogrodu wymaga w pierwszym etapie odpowiedniego ukształtowania terenu. Obejmuje ono:

  • [strong]Wyrównanie podłoża[/strong]. To niezbędne do realizacji późniejszych prac. Za wyrównanie podłoża na działce przy użyciu spychacza zapłacimy około 1000 zł.
  • Ewentualne uzupełnienie podłoża żyzną ziemią. Jeśli chcemy naszym roślinom zapewnić dobre warunki do rozwoju i bujnego wzrostu, a nasza działka położona jest na bardzo nieurodzajnym podłożu, warto je uzupełnić żyzną glebą. Jedna wywrotka dobrej ziemi to wydatek średnio 600-1000 zł, za dwie zapłacimy więc około 1300 zł.
  • Ukształtowanie szlaków komunikacyjnych – tutaj kwestia, ile kosztuje wykonanie ogrodu uzależniona jest od długości ścieżek oraz od rodzaju materiału użytego do wykonania szlaków komunikacyjnych. Bardzo ekonomiczne są ścieżki z piasku – około 50 zł za m2. Natomiast eleganckie ścieżki z kostki granitowej oznaczają konieczność wydania około 100 za m2. Zakładając, że w naszym ogrodzie ścieżki będą miały łącznie 30 metrów, za wykonanie ścieżki piaskowej zapłacimy 1,5 tys zł, a za wykonanie ścieżki granitowej 3 tys. zł.

Koszty zakupu roślin do ogrodu

Koszty związane z z zakupem roślin są trudne do jednoznacznego określenia, gdyż cennik zależy od wiodącego stylu aranżacyjnego oraz powierzchni. Urządzenie ogrodu w stylu rustykalnym, z rodzimymi gatunkami kwiatów ozdobnych, ziół, drzew i krzewów owocowych jest najtańszym rozwiązaniem. Dla przykładowej działki o powierzchni 8 arów koszt wyniesie około 1100 zł. W ogrodach często znajduje się elegancki trawnik. Zasianie trawy to wydatek rzędu 1400 zł. Natomiast kwestia, ile kosztuje założenie ogrodu w innej stylistyce, uzależniona jest od fantazji projektanta i oczekiwań oraz możliwości finansowych inwestora. Za rośliny egzotyczne nasadzane w ogrodach śródziemnomorskich lub japońskich zapłacimy nawet kilka lub kilkanaście razy więcej.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

Wykonanie małej architektury ogrodowej

Ogród powinien nie tylko pięknie wyglądać, ma do spełnienia również inne funkcje: tutaj spędzamy wolny czas, bywa również placem zabaw dla dzieci. Z tego powodu, zastanawiając się, ile kosztuje zaprojektowanie ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę również koszty zakupu lub samodzielnego wykonania małej architektury ogrodowej. Efektowne altany, pergole z pnączami, a także wygodne ławeczki i stoliki oraz huśtawki to dobry pomysł na uczynienie ogrodu idealnym miejscem do relaksu i spotkań z przyjaciółmi.

Najtańszym rozwiązaniem są lekkie meble ogrodowe z tworzyw sztucznych – za zestaw składający się z parasola, stolika oraz 4 krzesełek zapłacimy w sklepie około 200 zł. Jednak osoby o dużych wymaganiach estetycznych, którym zależy na bardziej stylowych rozwiązaniach, mogą zdecydować się na eleganckie ogrodowe meble wykonane z drewna lub modnego technorattanu. To wydatek około 800-2000 zł. Niewielka drewniana altana ogrodowa kosztuje średnio 3500 zł. Większe konstrukcje, przekraczające swoją powierzchnią 25 m2 wymagają dodatkowo uzyskania pozwolenia na budowę.

Oświetlenie ogrodu – piękny ogród nocny

Dobrym pomysłem, podnoszącym bezpieczeństwo całego terenu oraz stwarzającym możliwość użytkowania ogrodu również w nocy jest zakup systemu oświetleniowego. Ile kosztuje projekt ogrodu, który będzie ładnie wyglądał również wieczorem i nocą? W naszym przykładowym ogrodzie o powierzeni 8 arów znakomicie sprawdzi się oświetlenie złożone z 8 lamp na niskich słupkach. Łączny koszt obejmuje: lampy (100-300 zł/sztuka czyli razem około 2500 zł), kablowanie (około 400 zł), montaż oświetlenia (500-1000 zł) i ewentualnie dodatkowy słupek z gniazdami elektrycznymi przy altanie (200-300 zł razem z montażem) czyli wyniesie około 1500-4000 zł.Podsumowanie – ile kosztuje ogród?

Założenie ogrodu to marzenie, które warto zrealizować. Tym bardziej, że wydatki na jego urządzenie możemy uzależnić od naszych możliwości finansowych. Ogród zaaranżowany w tradycyjnym stylu rustykalnym na działce o powierzchni 8 arów to wydatek około 10 tys. zł. Oczywiście bardziej egzotyczna stylistyka kosztuje więcej – nawet 20-30 tys. zł – tutaj nie ma górnej granicy.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com