Domy kanadyjskie – zalety technologii

Technologia kanadyjska to niezwykle ceniona i stosowana od dawna metoda budowania domów na terenie Kanady, Stanów Zjednoczonych i krajów skandynawskich. Z uwagi na takie zalety, jak oszczędność czasu przy budowie i niski koszt późniejszej eksploatacji, domy szkieletowe zaczynają zyskiwać popularność również w Polsce.

zalety domów kanadyjskich

Budowa własnego domu to bardzo poważna inwestycja i skomplikowane pod względem logistycznym przedsięwzięcie. Popularność technologii budowania na drewnianym szkielecie w znacznym stopniu przyspiesza tempo prac budowlanych i to w stopniu, który przy zastosowaniu starszych rozwiązań był wręcz nie do pomyślenia.

Konstrukcja Szkieletowa – niezwykle szybko i stosunkowo tanio

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, że domy budowane w technologii kanadyjskiej nie wymagają tak zwanych mokrych prac budowlanych – cały budynek budowany jest w suchej technologii. Z powodzeniem można prace mokre ograniczyć do wykonania fundamentów, ewentualnie szpachlowania za pomocą gipsu elementów, które tego wymagają. Domy o konstrukcji szkieletowej powstają niezwykle szybko i stosunkowo tanio: w ciągu zaledwie 4-6 miesięcy można postawić standardowej wielkości dom od fundamentu po całkowite wykończenie. Taka szybkość jest osiągalna między innymi dlatego, że budowanie domu opartego na technologii szkieletowej nie wymaga jakichkolwiek przerw, nawet w okresie zimowym. Dodatkowy atut to niższe koszty budowy – dobrze wybudowany dom kanadyjski jest tańszy od dobrze wybudowanego domu murowanego średnio o 15 procent.

 

Łaskawym okiem patrzą na domy kanadyjskie nie tylko osoby, którym zależy na szybkim zakończeniu inwestycji, ale także na ekonomicznej eksploatacji. To bardzo zdrowe budynki. Podobają się ekologom i miłośnikom naturalnych materiałów, ponieważ wykonuje się je z elementów pochodzenia naturalnego, takich jak specjalne konstrukcyjne płyty wiórowe oraz gipsowo-kartonowe, wełna mineralna z przetworzonego bazaltu, a przede wszystkim drewno. Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności dzięki czemu tworzy własny mikroklimat.

zalety technologii kanadyjskiej

Domy o konstrukcji kanadyjskiej – dobra izolacyjność cieplna i energooszczędność

Najważniejsza część konstrukcji takiego domu to szkielet zbudowany z desek lub belek połączonych za pomocą metalowych złączy lub gwoździ w tarcze, które następnie ustawia się pionowo zgodnie z projektem. Dzięki zastosowaniu wełny szklanej lub mineralnej w charakterze warstwy termoizolacyjnej o grubości minimum 20 centymetrów, domy o konstrukcji kanadyjskiej cechują się dobrą izolacyjnością cieplną i są energooszczędne. Dodatkowe właściwości izolacyjne zapewnia zabezpieczenie ścian warstwą materiału izolującego od pary i wiatru, który kładzie się wewnątrz. Dla uzyskania większej solidności konstrukcję okłada się płytami gipsowo-kartonowymi. Proces budowania domu jest przy tym przyjazny dla środowiska ze względu na wyjątkowo niski poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Oszczędnych z pewnością zainteresuje fakt, że są one również stosunkowo tanie w eksploatacji.

 

Domy szkieletowe są również ciepłe i przytulne, zapewniając komfort użytkowania dla wszystkich mieszkańców. Regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach jest łatwa dzięki temu, że ogrzewaniu podlega wyłącznie powietrze, więc cechują się one bardzo małą bezwładnością cieplną. Ściany nie są nagrzewanie i nie powodują w związku z tym strat ciepła, bo go po prostu nie oddają. Z faktu, że elektryczna instalacja grzewcza nie jest instalacją centralnego ogrzewania wynika korzyść podgajającą na tym, że w każdym pomieszczeniu temperaturę można regulować oddzielnie, a koszty użytkowania instalacji nie są wysokie.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

Warto wiedzieć, że domy kanadyjskie są bardzo przyjazne dla użytkowników. Każdy remont przebiega szybko i czysto, a specyfika konstrukcji pozwala na bezproblemową wymianę niemal wszystkich elementów, łącznie ze ścianami. Ściany wyłożone suchymi tynkami łatwo modernizować, a wykonanie nowego gniazdka elektrycznego czy przeciągniecie kabli w pożądane miejsce nie zajmuje więcej niż 30 – 45 minut i nie trzeba przy tym stosować żadnych specjalistycznych narzędzi – całkowicie wystarczający jest zwyczajny nóż do gipsu.

Technologia kanadyjska – ogromne możliwości pod względem wyglądu zewnętrznego

Mimo lekkości dobrze postawione domy szkieletowe cechują się dużą trwałością. Bardzo ważna jest jednak jakość drewna użytego przy budowie. Fachowcy rekomendują do tego celu drewno drzew iglastych. Musi być niemal idealnie czyste. Niedopuszczalne są fragmenty kory na deskach, a obecność śladów owadów albo resztek pleśni dyskwalifikuje deskę. Suszenie desek na domy szkieletowe powinno odbywać się w komorze, w której panuje temperatura powyżej 67 stopni Celsjusza, a celowa wilgotność to mniej niż 20 procent. Konstrukcja z takich desek jest bardzo trwała: w nowym Jorku do dziś stoi pizzeria „Joe’s Pizza” zbudowana w 1822 roku w technologii szkieletowej.

 

Technologia kanadyjska stwarza ogromne możliwości pod względem wyglądu zewnętrznego domu. Klient może zdecydować, że dom będzie wyglądał jak wiejska chata lub zwykły budynek murowany. Lekki dach umożliwia rezygnację z podpierających słupów, dzięki czemu wewnątrz uzyskuje się duże powierzchnie bez podpór, co znacznie ułatwia urządzenie domu zgodnie ze swoimi upodobaniami, a nie ograniczeniami przestrzennymi.

 

Zalety technologii kanadyjskiej sprawiają, że na dom o konstrukcji szkieletowej decyduje się coraz więcej inwestorów, a liczba firm, które potrafią taki dom postawić prawidłowo i zgodnie ze standardami nieustannie się zwiększa.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com