Koszt budowy garażu – projekt i wykonanie

Dobrze zaprojektowany i wykonany garaż spełnia wiele praktycznych funkcji. Przede wszystkim będzie stanowił miejsce parkingowe dla samochodu, ale z powodzeniem sprawdzi się w roli pomieszczenia do przechowywania narzędzi czy sprzętów.

Ile kosztuje projekt i budowa garażu?

Nic dziwnego, że tak wiele osób chce zainwestować w wybudowanie własnego garażu. Sumaryczny koszt wybudowania garażu, a także jego funkcjonalność uzależnione są od kilku czynników, między innymi:

 • rodzaju garażu
 • ceny projektu
 • rozmiarów oraz stopnia skomplikowania bryły budynku
 • kosztów zakupu materiałów budowlanych
 • ceny więźby dachowej
 • ulokowania garażu na terenie posesji

Wbrew pozorom, budowa garażu krok po kroku, to proces stosunkowo skomplikowany i obejmujący wiele etapów. Jeśli chcemy, żeby koszt budowy garażu stanowił opłacalną inwestycję, która spełni nasze oczekiwania, musimy bardzo starannie przemyśleć wszystkie kwestie związane z przygotowaniem i realizacją robót. Bardzo przydatny będzie przykładowy kosztorys budowy garażu wolnostojącego o powierzchni 30 m2.

Budowa garażu a prawo budowlane

Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego z postawieniem wolnostojącego garażu wiąże się konieczność uzyskania pozwolenia na budowę (inaczej niż w przypadku zwykłych budynków gospodarczych). Co więcej – garaż powinien być właściwie, czyli zgodnie z rozporządzeniem ministra usytuowany na posesji. Właściwa lokalizacja garażu wolnostojącego to nic więcej niż odpowiednia odległość od punktów granicznych posesji. Pozwolenie na budowę otrzymuje się w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miejskim. Wszystkie formalności należy dokonać przed rozpoczęciem budowy, aby uniknąć komplikacji, które zwiększą koszty budowy garażu.

Wybór rodzaju garażu – cena garażu murowanego a blaszanego

Cena budowy garażu zależy od jego rodzaju. Najprościej wyliczyć koszty budowy garażu blaszanego, tak zwanego blaszaka. Ceny garaży blaszanych są również niższe niż ceny garaży murowanych. Najprostsze modele garaży blaszanych są dostępne w cenach nie przekraczających 2.000 zł. Za modele o większej powierzchni, ocieplone kosztują około 7.000-8.000 zł. Dodatkowy koszt to podłoże z wylewki betonowej lub płyt betonowej – około 1.000 zł. Trzeba pamiętać o tym, że blaszaki nie są odporne na włamania, zapewniają gorszą izolację cieplnej i charakteryzują się mniejszą trwałością.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

Natomiast garaż murowany to inwestycja na wiele lat. Koszt wybudowania garażu murowanego trudniej jednoznacznie określić, bo zależy od od bardzo wielu czynników. Zazwyczaj wstępne wyliczenia zawiera projekt budowlany, ale ostateczny kosztorys budowy garażu może się różnić o mniej więcej 15-25%. Jeśli przyjmiemy wstępne założenie, że stawiamy jednostanowiskowy garaż o powierzchni 30 m2 ze ścianami z betonu komórkowego i z jednospadowym dachem krytym dachówką ceramiczną, na ekonomicznych fundamentach z ław fundamentowych, to odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa garażu, będzie łatwa do wyliczenia.

Wybór projektu budowlanego

Na koszty budowy garażu składa się również cena profesjonalnego projektu budowlanego. Wykwalifikowany architekt zadba o to, aby garaż harmonijnie wpisał się w stylistykę posesji i pasował budynku mieszkalnego pod względem kolorystyki i rodzaju użytych materiałów. Rozmiary garażu powinny być mniejsze niż domu i nie mogą wpływać na funkcjonalności innych części posesji. Cena budowy garażu zależy również od skomplikowania konstrukcji. Najmniej kosztują proste budynki z jednospadowym dachem; za dach wielospadowy i większy stopień skomplikowania bryły zapłacimy więcej. Alternatywą jest gotowy projekt – zapłacimy za niego 1.000-3.000 zł.

Orientacyjna cena garażu murowanego

Budowa garażu krok po kroku obejmuje następujące etapy:

 • Doprowadzenie budowy garażu do stanu zerowego – ten etap to prace przygotowawcze związane z dopełnieniem formalności, wykonanie robót ziemnych, wykonanie ław i ścian fundamentowych, wykonanie posadzki betonowej. Łączny koszt tego etapu – 7.000-8.000 zł.
 • Doprowadzenie budowy do stanu surowego zadaszonego – ten etap obejmuje wykonanie ścian zewnętrznych z betonu komórkowego, wykonanie więźby dachowej, montaż dachówki ceramicznej, montaż rynien. Łączny koszt etapu – 14.000-16.000 zł.
 • Wykonanie stolarki zewnętrznej – ten etap to przede wszystkim wykonanie bramy wjazdowej, a także okien i drzwi. Za bramę wjazdową obsługiwaną ręcznie zapłacimy około 1.700 zł.
 • Doprowadzenia budowy garażu do stanu pod klucz – na tym etapie wykonywane są prace wykończeniowe (położenie tynków wewnętrznych i zewnętrznych, malowanie ścian, położenie płytek na podłogę, położenie instalacji elektrycznej), razem – 9.000 – 11.000 zł.Obliczając, ile kosztuje wybudowanie garażu, należy zgodnie z powyższymi szacunkami uwzględnić następujące wydatki:

 • Konstrukcja budynku – za materiały potrzebne do wykonania fundamentów zapłacimy 4.419 zł, a za robociznę – około 1.552,5 zł. Koszt ścian nośnych obejmuje zakup betonu komórkowego H+H 24 – 3.153,48 zł oraz ich wykonanie – 2.508 zł. Następny wydatek to Porotherm P+W 11,5 do ścian działowych – 891,00 zł i robocizna – 382,75 zł . Razem – 12.906,73 zł.
 • Dach – wykonanie konstrukcji dachu to łączny koszt 7.223,4zł. Składają się na niego materiały na więźbę dachową – 1.824,75 zł plus robocizna – 803,70 zł, membrana do poszycia dachu – 136,35 zł i wykonanie poszycia – 230,4 zł, zakup blachodachówki – 1.822,95 zł i jej montaż – 1.147,95 zł, a także orynnowanie konstrukcji – 1.257,30 zł.
 • Stolarka zewnętrzna – uchylna brama garażowa wraz z montażem to koszt 1.656,00 zł.
 • Wykończenie wnętrza – wykończenie wnętrza uczyni garaż miejscem funkcjonalnym i estetycznym. Obejmuje materiały na posadzkę – 1.112,4 zł i jej wykonanie – 274,5 zł, zakup tynku gipsowego – 2.016 zł i jego nałożenie – 2.116,8 zł, podłączenie instalacji elektrycznej – 795,5 zł, a także cenę płytek ceramicznych – 1.050 zł wraz z ułożeniem – 1.350 zł oraz malowanie ścian – 1.680 zł. Łączny koszt wynosi – 10.395,2 zł.

Podsumowanie – ile kosztuje wybudowanie garażu?

Jak wskazuje powyższy kosztorys, orientacyjna cena budowy naszego przykładowego garażu to wydatek rzędu 30.000 – 40.000 zł. Jednak ceny garaży murowanych mogą być wyższe, jeśli zdecydujemy się na garaż o większej powierzchni lub bardziej skomplikowanej konstrukcji. Wyliczenie, ile kosztuje budowa garażu, ułatwi kalkulator kosztów.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com