Jak wybrać firmę budowlaną?

Budowa domu to poważna inwestycja. Dom będzie służył nam i naszej rodzinie przez wiele lat, powinien być więc wykonany solidnie i rzetelnie. W dzisiejszych czasach, kiedy większość prywatnych inwestorów rezygnuje z bardzo popularnego w naszym kraju do niedawna systemu gospodarczego, dobra firma budowlana jest na wagę złota.

Jak wybrać firmę budowlaną?

Decydując się na zatrudnienie fachowców inwestor może zrezygnować z uciążliwej roli samodzielnego wykonawcy (w systemie gospodarczym sam odpowiadał za realizację większości prac związanych z budową), a zająć się jedynie nadzorem terminów i postępów w wykonaniu poszczególnych etapów prac- w myśl zasady, że pańskie oko konia tuczy.

Skorzystanie z wiedzy i doświadczenia firmy wykonawczej to same korzyści. Pozostaje zasadnicza kwestia – jakimi kryteriami kierować się przy wyborze firmy budowlanej, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań?

Czas ma znaczenie – im szybciej tym lepiej

Do poszukiwania sprawdzonej i rzetelnej firmy budowlanej warto zabrać się ze sporym wyprzedzeniem, tuż po wyborze projektu domu i załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności. Zdaniem specjalistów najlepszym momentem na poszukiwanie ekipy fachowców jest zima poprzedzająca sezon rozpoczęcia budowy. Przez kilka miesięcy inwestor ma czas na zapoznanie się z ofertami firm działających w branży budowlanej, porównanie ich doświadczenia i portfolio, sprawdzenie posiadanych referencji i przeprowadzenie… „castingu”. Jeśli któraś z firm będzie spełniać oczekiwania inwestora, można też zarezerwować termin. Taka rezerwacja może być konieczna, bo trzeba się liczyć z tym, że dobra firma na brak zleceń nie narzeka.

Firma budowlana

Zalety profesjonalnej ekipy

Dobrze wykwalifikowani fachowcy to gwarancja solidności. Inwestor zyskuje pewność, że dom zostanie zbudowany zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki murarskiej i w planowanym terminie. Ekipy z doświadczeniem nie zaskoczą niespodziewane komplikacje ani nietypowe problemy. Dodatkowy atut wynikający z wieloletniej praktyki to umiejętność precyzyjnego zaplanowania czasu trwania poszczególnych etapów budowy, a w efekcie ustalenia terminu zakończenia budowy domu i znacznie krótszy czas realizacji niż w przypadku systemu gospodarczego. Zazwyczaj cenieni na rynku fachowcy nieustannie dbają o poszerzanie swojej wiedzy i praktycznych umiejętności. Biorą udział w różnego typu szkoleniach albo prezentacjach, na których zapoznają się z zaletami nowoczesnych materiałów budowlanych i technologii. Dzięki temu dysponują doskonałą znajomością właściwości (zarówno mocnych, jak i słabych stron) oraz cen materiałów budowlanych i będą w stanie polecić najkorzystniejsze rozwiązania.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

Ważne kryteria przy wyborze firmy budowlanej

Najlepszym wyborem będzie firma z polecenia, posiadająca referencje od dotychczasowych klientów. Zawsze można poprosić o ich przejrzenie. Zadowoleni klienci są najskuteczniejszą reklamą i źródłem następnych klientów, bo opinia usatysfakcjonowanego znajomego, u którego dana ekipa realizowała już budowę lub remont ma dla inwestora największą wartość. Opinii o firmie można poszukać również na forach internetowych. Warto również na własne oczy zobaczyć wykonane przez firmę realizacje: dobry fachowiec będzie z nich dumny i chętnie się nimi pochwali, partacz będzie unikał takiego tematu. Można się nawet wybrać na rekonesans na budowę, która jeszcze trwa i przyjrzeć postępom prac oraz porządkowi na placu.

Specjaliści doradzają ponadto sprawdzenie posiadanych przez firmę certyfikatów, zwłaszcza jeżeli projekt przewiduje nietypowe i wymagające doświadczenia usługi, na przykład dekoracyjne tynki. Podobnie jest z materiałami – niektórzy producenci organizują szkolenia dotyczące stosowania konkretnych materiałów i mają rekomendowanych wykonawców z certyfikatem. Certyfikat przekłada się na szybkość i precyzję wykonywanych robót. Dzięki temu, można uniknąć poprawek i opóźnień.

Kosztorys ślepy – sposób na sprawdzenie uczciwości wykonawcy

Kosztorys ślepy to wykaz prac budowlanych i instalacyjnych razem z zastosowanymi materiałami sporządzony bez podawania cen. Ceny uzupełniają firmy startujące w „castingu”. Inwestor zyskuje w ten sposób szanse na porównanie kosztów rynkowych z proponowanymi przez poszczególnych wykonawców. Zawyżone lub zaniżone ceny świadczą o nieuczciwości. Warto przy tym pamiętać, że cena nie powinna być jedynym kryterium. Niska cena często oznacza równie niska jakość wykonania. Uczciwa firma daje gwarancję na swoje usługi i wystawia rachunki lub faktury.

Umowa – czyli jak uniknąć nieporozumień

Z wybraną firmą warto podpisać umowę regulująca zasady współpracy i zakres prac oraz inne kwestie związane z realizacją inwestycji, w tym cenę końcową, terminy realizacji i płatności, a także warunki zerwania umowy i odstąpienia od niej. Dzięki temu od początku wszystko będzie jasne i uda się uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Inwestor powinien być w stałym kontakcie z kierownikiem budowy, aby na bieżąco otrzymywać informację z postępów prac i egzekwować prawidłowe wykonanie.

I ostatnia rada – niezależnie od wszelkich umów referencji warto od czasu do czasu zajrzeć na plac budowy i sprawdzić osobiście, czy wszystko przebiega zgodnie z planem.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com