www.budowadomu24h.pl

Krok Po Kroku, Od Podstaw

krok po krokuBudowa domu od podstaw jest zadaniem dość skomplikowanym i składającym się z kilku etapów. Warto je wszystkie poznać i szczegółowo zaplanować, aby uniknąć niespodzianek. Dobrze przygotowany inwestor, który wie krok po kroku, czego powinien spodziewać się na poszczególnych etapach, znacznie ułatwi sobie zadanie.

 

 

Etap przygotowań – do momentu uzyskania pozwolenia na budowę

Na tym etapie najważniejsze decyzje dotyczą wyboru projektu przyszłego domu, a najważniejsza kwestia formalna – uzyskania pozwolenia na budowę. Można zamówić projekt indywidualny lub dokonać adaptacji gotowego projektu. Po zabraniu wszystkich niezbędnych dokumentów, należy je złożyć w urzędzie i poczekać na decyzję.

 

Jest to moment na wykonanie przyłączy. Niezbędni specjaliści na tym etapie to: architekt, geodeta i geotechnik oraz projektant i wykonawca przyłączy. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy zatrudnić kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego i nabyć dziennik budowy, a następnie zgłosić rozpoczęcie prac budowlanych.

 

Stan zerowy – budowa fundamentów

Na tym etapie należy przygotować plac pod budowę, co obejmuje między innymi wyrównanie terenu, wykonanie ogrodzenia i geodezyjne wytyczenie domu na działce. Budowane są wykopy pod fundamenty, wykonuje się wylewki,a następnie część podziemną izoluje i rozprowadza pod podkładem instalację kanalizacyjną.

 

Stan surowy zamknięty – do wykonania okien i drzwi zewnętrznych

Na tym etapie stawia się ściany domu i komin oraz wykonuje stropy i schody żelbetowe. Następnie należy przygotować więźbę dachową i wykonać pokrycie dachu i zamontować rynny. Po wykonaniu tych prac można przystąpić do osadzania drzwi, montowania stolarki okiennej, budowy ewentualnej bramy garażowej. Zamknięcie budynku to stan, w którym jest on zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych (niskie temperatury, deszcz). Następnym krokiem jest postawienie ścian wewnętrznych.

 

Stan deweloperski – wykonanie instalacji wewnętrznych i tynków

Stanem deweloperskim jest taki etap budowy, w którym wykonuje się wszystkie instalacje wewnętrzne oraz tynki i wylewki. Powinny dokładnie wyschnąć i trochę popracować. Przeprowadzane są próby instalacji gazowej i elektrycznej, sprawdza się przewody wentylacyjne i dymowe oraz następuje ich odbiór. To moment na wykonanie elewacji i ocieplenia budynku oraz montaż drzwi wewnętrznych i wykonanie prac wykończeniowych, takich jak pomalowanie ścian. W zakres robót przynależnych do stanu deweloperskiego wchodzi również postawienie ostatecznego ogrodzenia, wybudowanie drogi dojazdowej oraz uporządkowanie terenu wokół budynku.

 

Stan „pod klucz” – czas na przeprowadzkę

Stan „pod klucz” to ten wymarzony etap, do którego zmierzała krok po kroku budowa domu. Dom jest gotowy, aby w nim zamieszkać: są już wszystkie instalacje oraz tak zwana biała armatura, podłogi i ściany są wykończone i jest wykonana cała stolarka zewnętrzna i wewnętrzna. Do załatwienia pozostaje jeszcze kilka formalności: trzeba złożyć zawiadomienie o ukończeniu budowy do inspektoratu nadzoru, złożyć wniosek o nadanie numeru porządkowego, zameldować się i zorganizować przeprowadzkę.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.budowadomu24h.pl