Budowa domu a niekorzystne warunki gruntowe

Plany i marzenia o posiadaniu własnego domu mogą zostać skomplikowane przez niekorzystne warunki gruntowe i wodne panujące na terenie działki przeznaczonej pod budowę. Z takimi niespodziankami miało niestety nieprzyjemność spotkać się wielu inwestorów. Dlatego właśnie, zanim rozpoczyna się jakiekolwiek prace budowlane, a nawet przez sporządzeniem projektu przyszłego domu konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań jakości i rodzaju gruntu, żeby nie narażać domu na ewentualne uszkodzenia, jakie może spowodować trudny grunt, a życia i zdrowia jego mieszkańców na niebezpieczeństwo.

 

Trudny grunt nie uniemożliwia przeprowadzenia inwestycji, jednak trzeba się liczyć w takim wypadku ze znacznym podwyższeniem kosztów budowy, a także w wielu wypadkach również przedłużeniem czasu, jakie trzeba będzie przeznaczyć na całe przedsięwzięcie. Nie należy nikogo oszukiwać, że w budownictwie nie ma rzeczy niemożliwych, bo niekiedy warunki gruntowo-wodne są na tyle trudne, że rzeczywiście uniemożliwiają postawienie domu w danym miejscu, ale doświadczona ekipa i kierownik budowy są w stanie poradzić sobie z wieloma przeszkodami. Istnieje wiele rozwiązań technicznych pozwalających budować domy nawet na wyjątkowo trudnych gruntach. Oczywiście nie da się wówczas zastosować standardowych i typowych projektów domów, bo w takich warunkach po prostu się nie sprawdzą. Każdy projekt musi uwzględniać zwłaszcza nośność gruntu i dostosować do niej sposób posadowienia domu.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

 

Warto na samym początku zadać sobie pytanie o to, co tak naprawdę oznacza trudny grunt i z jakimi jego rodzajami inwestorzy mogą się spotkać najczęściej, a także o dostępne rozwiązania takich trudności. Trudny grunt nie jest określeniem jednoznacznym. Zazwyczaj takim mianem określa się tereny, gdzie występuje bardzo wysoki poziom wód gruntowych, ale nie jest to jedyna możliwość. Trudne są również tereny o charakterze zalewowym, a także działki usytuowane bezpośrednio na obszarach, gdzie mamy do czynienia ze szkodami górniczymi. Nieznajomość podłoża, na którym będzie stawiany dom może się bardzo zemścić w przyszłości i zaowocować wieloma przykrymi konsekwencjami. Przyjrzyjmy się, jaki wpływ ma trudny grunt chociażby na fundamenty. Podstawowym zadaniem fundamentów jest przeniesienie ciężaru domu na grunt.

 

Jeżeli jest on zupełnie nienośny albo jego nośność jest zbyt mała tradycyjny sposób posadowienia budynku może być znacznie utrudniony. Podobnie dzieje się gdy mamy do czynienia z gruntem z wysokim poziomem wód gruntowych, gruntem łatwo się odkształcającym lub niejednorodnym, a także wtedy, gdy teren działki mieści się na obszarze o dużym nachyleniu. Co można zrobić w takiej sytuacji, aby mimo wszystkich przeciwności losu jednak cieszyć się wymarzonym domem? Istnieje kilka możliwości. Wszystkie wymagają zastosowania nowoczesnych technik budowlanych, specjalnych maszyn budowlanych i projektu dostosowanego technologicznie, materiałowo i pod względem wytrzymałości do istniejących warunków.

 

Czasami konieczna może się okazać wymiana gruntu. Wymiana gruntu? W pierwszym momencie brzmi to nieprawdopodobnie, jednak jest to rozwiązanie jak najbardziej możliwe pod pewnymi warunkami. Z tego sposobu na obejście problemu, jakim jest trudny niestabilny grunt można skorzystać, jeżeli warstwa wymagająca wymiany nie jest zbyt gruba i zalega płytko pod poziomem terenu (maksymalnie do 3 metrów) a wody gruntowe nie mają zbyt wysokiego poziomu. W miejsce usuniętych warstw nanosi się różnoziarnisty piasek uprzednio zagęszczony, ewentualnie pasek stabilizowany cementem lub tak zwany chudy beton. Co natomiast w sytuacji, gdy warunki uniemożliwiają wymianę warstw utrudniających posadowienie domu? I na to znajdzie się sposób!

 

Często stosowanym rozwiązaniem są fundamenty oparte na palach lub mikropalach odpowiedniej długości i nośności zamiast tradycyjnych fundamentów. Można użyć prefabrykowanych elementów z żelbetu wbijanych lub wwiercanych w grunt lub zdecydować się na formowanie pali bezpośrednio betonowanych w gruncie. Metoda ta sprawdza się doskonale na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych. Można też zadbać o sprawne odprowadzanie wody do zbiorników lub kanalizacji za pomocą drenażu, który zostaje wykonany dookoła wykopu pod fundamenty przed rozpoczęciem prac budowlanych. Na terenach zalewowych należy z kolei zrezygnować z podpiwniczenia i zapewnić dobrą izolacje przeciwko wodzie.

 

W przypadku działek usytuowanych na terenach, gdzie występują szkody górnicze można zadbać o bezpieczeństwo już podczas wybierania odpowiednich materiałów i dostosować projekt do warunków. Specjaliści zalecają w takich sytuacjach postawienie domu na regularnym planie, charakteryzującego się zwartą bryłą i ze ścianami konstrukcyjnymi rozmieszczonymi w jednej płaszczyźnie. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie płyt fundamentowych.

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com