Alternatywy dla konwencjonalnych materiałów izolacyjnych

Coraz częściej budownictwo szuka nowych, alternatywnych rozwiązań, które mogłyby poprawić i usprawnić wykonywanie prac budowlanych, izolacyjnych, a także wykończeniowych, a docelowo poprawić komfort życia mieszkańców budynku.

Alternatywa dla konwencjonalnych materiałów izolacyjnych

 

Wykorzystuje się wiele nowych materiałów, zwracając uwagę nie tylko na takie kwestie trwałość czy skuteczność, które są oczywistymi problemami podczas wykonywania izolacji budynku, ale także na względy ekologiczne związane z ochroną środowiska naturalnego naszej planety, estetyczne (wiele alternatywnych materiałów po całkowitym wykończeniu wygląda lepiej od tradycyjnych), łatwość montażu warstwy izolacyjnej, czy wreszcie oszczędności, gdyż w wielu przypadkach okazuje się, że stosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych zdecydowanie się opłaca. Bywają tańsze w chwili zakupu i efektywniejsze na dłuższa skalę.

 

Alternaty dla konwencjonalnych materiałów izolacyjnych – dlaczego warto je brać pod uwagę?

 

Problem właściwej izolacji budynku to jedna z zasadniczych kwestii związanych z budową domu, a także obiektów użyteczności publicznej czy budynków firmowych. Izolacja ma do spełnienia niebagatelną rolę, a starannie wykonana z dobrych jakościowo materiałów zapewnia komfort przebywania w budynku na długie lata. Jej zadaniem jest ochrona ścian budynku przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, zwłaszcza wilgocią i niskimi temperaturami. Ściany z odpowiednią izolacją chronią wnętrze domu przed wiatrem, niskimi temperaturami, wpływem wilgoci, a także są bardziej trwałe, ponieważ mniej narażone na uszkodzenia ze strony tych czynników. Chodzi o zapewnienie mieszkańcom komfortu i bezpieczeństwa ( w końcu nikt nie chciałby mieszkać w zimnym domu, w którym hula wiatr!), a samemu budynkowi większej
żywotności.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Zobacz Aktualne Oferty:

 

Raz a dobrze wykonana izolacja jest w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy szukają jak najlepszych możliwości, coraz częściej zwracając uwagę na alternatywne materiały izolacyjne, o lepszych parametrach izolacyjności cieplnej i akustycznej, tańszych i bardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego, na przykład produkowane z surowców wtórnych i możliwe do poddania recyklingowi. W sukurs przychodzą im producenci, którzy odpowiadając na potrzeby rynku dostarczają materiały wykonane z nowych surowców, o specjalnej strukturze lub umożliwiające łatwy montaż w porównaniu z materiałami konwencjonalnymi. Aby dokonać właściwego wyboru, warto przejrzeć się bliżej dostępnym obecnie alternatywnym materiałom izolacyjnym.

 

Idealny materiał izolacyjny

 

Izolacja budynku jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na zużywanie energii. Dobra izolacja oznacza znaczne oszczędności w zakresie rachunków za ogrzewanie. Odpowiada też za zapewnienie mieszkańcom odpowiedniego, przyjaznego mikroklimatu wewnątrz budynku. Idealny, nowoczesny materiał izolacyjny powinien mieć parametry izolacyjności na poziomie porównywalnym lub przewyższającym tradycyjne alternatywny, być optymalnie cienki, a jednocześnie wytrzymały i tańszy. Efektem zastosowania lepszych materiałów będą dostrzegalne nie tylko w skali pojedynczego gospodarstwa domowego, gdyż mogą one przynieść ograniczenie zużycia energii w skali kraju i całego kontynentu.

 

Alternatywne materiały izolacyjne – dostępne możliwości

 

Wśród dostępnych obecnie alternatywnych materiałów wykorzystywanych do izolacji budynków niektóre jawią się jako szczególnie atrakcyjne propozycje w porównaniu ze styropianem czy wełną mineralną. Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom.

 

  • materiały produkowane z surowców wtórnych – do ich wytwarzania wykorzystuje się miedzy innymi sortowany papier gazetowy, a skład uzupełnia się surowcami mineralnymi o właściwościach konserwujących i zabezpieczających przed pożarem. Materiały pochodzenia organicznego (papier, celuloza) są czyste i zapewniają we wnętrzu higieniczny i zdrowy mikroklimat
  • mieszanki włókien konopnych i spoiw cementowych (np. hempcrete). Konopie są bardzo łatwe w hodowli, szybko rosną zarówno w klimacie tropikalnym, jak i umiarkowanym, a ich hodowla jest całkowicie ekologiczna. W połączeniu ze spoiwem Tworzą skuteczną barierę chroniącą wnętrze tak izolowanego domu przed utratą ciepła i niekorzystnym wpływem wilgoci. Większa wydajność w zakresie izolacyjności cieplnej zapewnia zastosowanie grubszej warstwy materiału.
  • materiały z płyt pilśniowych i innych surowców drewnopochodnych. W pełni naturalne, o doskonałych właściwościach izolacyjnych, a przy tym zdrowe i gwarantujące wewnątrz korzystny mikroklimat.
  • próżniowe panele izolacyjne – wykorzystują bardzo dużą właściwość termoizolacyjną próżni. Są stosunkowo drogie w porównaniu z włóknem szklanym czy tradycyjnymi piankami, ale mają spektakularnie wysokie parametry oporu cieplnego.

Zalety alternatywnych materiałów izolacyjnych

 

Wykonawcy izolacji i mieszkańcu budynków, w których wykorzystano nowoczesne materiały izolacyjne doceniają zwłaszcza takie zalety, jak:

  • wysoka izolacyjność termiczna
  • wysoka izolacyjność akustyczna
  • wysoka odporność na ogień
  • ekologiczność – to zazwyczaj materiały bez szkodliwych substancji chemicznych
  • możliwość zastosowania warstwy izolacji o dowolnej grubości
  • krótki czas wykonania prac izolacyjnych
  • przyjazny charakter dla środowiska i zrównoważona produkcja bez zwiększania emisji dwutlenku węgla
  • oszczędność

Złóż własne zapytanie o budowę domu i otrzymaj oferty od firm »

www.e-wozki-widlowe.com